Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Що таке меліорація і для чого вона потрібна

16.03.2021

Меліорація земель – це процес створення нових або відновлення старих земель для їх подальшого використання у сільському господарстві й іншій діяльності людини. Метод рекультивації земель залежить від типу ґрунту та передбачуваного використання рекультивованої землі.

У зв’язку із зростанням населення та збільшення споживання рослинної та тваринної їжі зростає потреба у формуванні нових пасовищ і полів для посівів, здатних принести хороший урожай. Тут і приходить на допомогу меліорація.

За своєю суттю меліорація – це великий комплекс різноманітних організаційно-господарських і технічних заходів, здатних поліпшити гідрологічні, ґрунтові та агрокліматичні умови на цій території для можливості її подальшого використання в отриманні стійких урожаїв сільськогосподарських культур.

Якою буває меліорація

Два основні принципи меліорації – це осушення та зрошування, проте одним лише цим процес не обмежується: тут задіюються і культуртехнічні роботи (боротьба з бур’янами, викорчовування кущів, усунення купини, западин, ярів, балок і вирівнювання ґрунтів), і обробка хімікатами (вапнування і гіпсування ґрунтів), і будівництво інженерних споруд (гребель, зрошувальних каналів). Сюди ж відноситься усунення сипких пісків, зміцнення насипних ґрунтів і боротьба з розрідженням ґрунту, водною і вітровою ерозією.

Але якщо раніше, ще якихось двадцять-тридцять років тому в меліорації застосовували кількісний метод, тобто фактичне збільшення родючих ґрунтів, підходящих для стійкого землеробства, то сьогодні все частіше починає застосовуватися якісний підхід, що має на меті підвищення ефективності новостворених полів і зростання врожайності.

Виділяють три головні завдання меліорації:

  • відновлення земель, розташованих в несприятливих умовах водного режиму, яке виражається або в підвищенні, або, навпаки, зменшенні кількості вологи в ґрунті.
  • поліпшення якості земель, спрямоване на підвищення врожайності або ефективності використання в інших цілях (сільське господарство, комерційна діяльність тощо);
  • боротьба з механічною дією на землі, що виражається в протистоянні водної ерозії, розвіюванням, формуванню ярів і купини, сповзання родючого ґрунту.

Земля може бути схильна до засалювання (солончаки), мати підвищену кислотність й інші несприятливі фізичні та хімічні властивості. З усім цим можна боротися, застосовуючи різні види меліорації залежно від конкретного поставленого завдання і цілей запланованого використання землі.

Зазвичай задіюється відразу декілька видів меліорації, що підбираються залежно від поточного стану землі, її природних і господарських умов. Це дає можливість в рази підвищити швидкість робіт і якість ґрунту, що дозволить швидше пустити його в роботу і підвищити окупність проведених робіт. На нових територіях можуть вноситися добрива, висаджуватися лісові смуги, будуватися зрошувальні або дренажні канали, проводитися промивання засолених ділянок. Усе це дозволяє створити якісні й родючі ґрунти, підходящі для вирощування сільськогосподарських культур, формування фермерських угідь і пасовищ для худоби. Меліорація дозволяє створити усі необхідні умови для збільшення корисних площ, розвивати аграрний сектор і в кінцевому випадку підвищувати внутрішній валовий дохід.