Що таке фуражна пшениця і для чого вона потрібна

26.10.2021

Кормова пшениця (або як її зазвичай називають, фуражне зерно) призначена для вигодовування великої рогатої худоби й інших свійських тварин. У перекладі з французької fourrage означає «корм».

У більшості випадків це пшениця недостатнього для використання в харчовій промисловості якості, яка з різних причин не пройшла контроль, не може бути випущена на продовольчий ринок й годиться тільки для використання в сільськогосподарській галузі.    

Таке зерно підходить для вигодовування качок, гусей, курей, кролів, корів, свиней, овець й інших великих і дрібних тварин. І хоча часто на фураж йде пошкоджена пшениця або зерна з невеликою масою, в той же час відноситися до фуражної пшениці як до неякісної не зовсім правильно, оскільки іноді нею можуть стати й звичайні сорти — наприклад, при їх надлишку у фермера й неможливості продати її за звичайною ринковою вартістю. Крім того, фуражна пшениця — це і окремі кормові сорти, спеціально виведені селекціонерами для цих цілей, які мають досить високі (необхідні) характеристики.

Кормову пшеницю продовжують вважати такою, що не заслуговує на увагу, хоча, як правило, вона має досить високу контрольну масу й аналогічні коефіцієнти конверсії. В той же час існує й фуражна пшениця з дуже низькою тестовою вагою, й тоді її енергетична цінність буде дещо нижча, так само, як і коефіцієнт конверсії корму.

Якщо говорити саме про такий варіант, то пшеницю з низькою тестовою вагою може бути важче обробити в порівнянні з пшеницею з більш високою контрольною масою. Розмір її зерен може бути різним, що й ускладнює обробку. Наприклад, якщо валик налагоджений для середніх зерен, то багато дрібних зерен проходитимуть через нього необробленими, а якщо зменшити проміжок, то середні та особливо великі зерна можуть оброблятися не так, як треба.  Тобто з одного боку можна отримати недостатню обробку, а з іншої — навпаки, надмірну. А окрім наявності пошкоджених зерен, для фуражного зерна характерна велика концентрація крохмалю, невелика кількість жирів й інших поживних речовин.

В порівнянні з іншим кормовим зерном (кукурудза, ячмінь, овес) фуражна пшениця містить значно більше білку, а тому вважається ідеальним варіантом для корму великої рогатої худоби. Важливу роль тут грає і вартість кормів: в порівнянні з кукурудзою, ячменем і сорго фуражна пшениця обходиться набагато дешевше, що також можна назвати чинником на її користь.

Фуражну пшеницю можна давати худобі як в цілому вигляді, так і в обробленому різними способами виді, а також змішувати з іншими інгредієнтами або переробляти на гранули для виробництва концентрованих кормів.

При цьому для використання фуражної пшениці існують й інші правила. Так, кількість такої пшениці в кормі має бути обмежена й розраховується окремо для різних видів худоби. В будь-якому випадку її не дають в чистому вигляді. Також в раціонах з середнім і високим змістом зерна (понад 50 відсотків концентрату) самої пшениці не має бути більше 40 відсотків від загального об’єму зернової частини концентрату, оскільки це може призвести до розладів травлення у тварин.

Крім того, вводити кормову пшеницю в раціон худоби необхідно поступово, даючи організму тварин час пристосуватися до цієї обставини, адаптуватися. Починати вводити фуражне зерно треба по 10-15 відсотків від загального об’єму раціону, поступово підвищуючи його долю. Спочатку десять, потім двадцять, тридцять і сорок. Але не більше.