Ріпак – культура з великим майбутнім

Як ви вважаєте, яку рослину найчастіше використовують для виготовлення олії? Якщо ви подумали про соняшник, то дуже помиляєтеся, адже однією з найпоширеніших господарських культур не тільки в Україні, але й у світі, з якої виробляють олію, є не соняшник, а ріпак.
Ріпак – це трав’яниста однорічна рослина родини капустяних. Його найближчими родичами є дика трава суріпиця та городня капуста. Це досконалий гібрид своїх родичів, який отримав повний набір батьківських хромосом та став повноцінною самостійною рослиною.
Агрономи виділяють 2 сорти ріпаку: ярий (кольза) та озимий.
Озимий ріпак
Це культура, що добре витримує холод, у неї дуже розвинена коренева система, яка проникає в ґрунт на глибину більше 2-х метрів. Мінімальна температура для сходження насіння повинна бути 2–3°С. Рослина має високе прямостояче стебло, що з’являється в період весняної вегетації, а бокові стебла починають рости вже після початку цвітіння. Цвіте ріпак від 3 до 5 тижнів, має квіти жовтого кольору, що запилюються бджолами, завдяки чому існує також і мед з ріпаку. Плід озимого ріпаку у вигляді гладкого стручка що складається з двох частин довжиною до 10 см, на кожній частині є приблизно 20 насінин круглої форми.
Щоб вирощувати цю культуру, необхідно дотримуватися до ряду вимог, щоб вона дала якісні плоди:
Час посіву. Він залежить від кліматичних умов кожної місцевості та якості ґрунту. Ранній посів озимих ріпакових культур сприятливо позначається на диференціації органів та здатності до регенерації. Однак рослини, що переросли, легко пошкоджуються заморозками та уповільнюють свій розвиток.
Спосіб висівки. Озимий ріпак висівається рядами з шириною міжряддя у 12,5–15 см.
Світло. Ріпак – це світлолюбна рослина, яка не переносить затемнення, адже в таких умовах вона буде мати блідий відтінок та погано розвиватиметься.
Температура. Ця рослина є витривалою до холодів. Без снігу вона може витримувати температуру до -15, а у сніг до -25°С. На зниження урожайності може також впливати температура вище +30°С.
Вологість. Так само, як інші рослини роду капустяних, ріпак дуже любить вологість. Щоб урожайність була хорошою, необхідне потрапляння від 600 до 800 мм опадів.
Ґрунт. Озимі рапсові культури є невибагливими до ґрунту, але щоб підвищити врожай, і він був якісним, потрібно сіяти ріпак в ґрунт без переущільнень, а також із pH, близьким до нейтрального.
Добриво. Рослина дуже вимоглива щодо режиму харчування, тому її необхідно регулярно підживлювати, особливо в період цвітіння.
Ярий ріпак
Вирощується в Україні менше, ніж озимий – все через те, що він має більший період вегетації, ніж озимий, а в результаті має меншу врожайність. Стебло ярого ріпаку має близько 1,5 м, листя середнього розміру, квіти жовті.
Якщо для рослини створені всі необхідні умови, то вона з’являється через 7–8 днів після посіву. Ріпак має здатність витримувати холод, проте для росту та розвитку культура потребує трохи більшої кількості тепла.
Вологість. Рослина потребує близько 500–700 мм опадів на рік.
Світло. Ярий ріпак є світлолюбивою культурою, тому щоб врожайність була максимальною, необхідно забезпечити максимальне потрапляння світла.
Добриво. Як і озимий, ярий ріпак необхідно підживлювати в залежності від родючості ґрунту. Для цього використовують: цинк, марганець, магній, сірку, бор та мідь.
З ріпаку виготовляють багато продуктів:
- Із насіння – олію, яку застосовують в кулінарії, косметології, медицині, біотопливі та текстильній промисловості.
- Зі жмиху – корм для худоби. Він виходить збалансованим, адже має всі необхідні мікроелементи та вітаміни, що забезпечують ріст тварин.
- Із зеленої маси – виготовляють корм для тварин, який використовують ранньою весною.
Користь вирощування ріпаку є значною, адже після виготовлення з нього олії не залишається відходів, бо всі інші частини рослини теж використовують для виготовлення кормів.
Можна впевнено сказати, що попит на ріпак буде лише зростати, бо альтернативи до даної культури зараз поки що немає. Ця рослина має великий потенціал, приносить прибутки та не шкодить природі.