Пшенична криза в Азії – фермери не хочуть продавати зерно

07.09.2021

У багатьох азіатських країнах початок вересня ознаменувався пшеничною кризою – трейдери не в змозі покривати попит, а фермери – не бажають відвантажувати новий врожай трейдерам. Через скорочення виробництва ціни швидко підскочили, досягнувши 5-6-річного максимуму.

Внаслідок сильної спеки в останні місяці в найважливіших експортних центрах світу (на Чорноморському узбережжі, в Канаді та Європі) виникла проблема із врожаєм: близько 20-30% посівів просто висохло, внаслідок чого з’явився дефіцит зерна на борошномельних комбінатах. Втім, така ситуація продовжилася недовго, і недостатня частина прийшла з Китаю, який скористався ситуацією і збільшив свій імпорт на ринках Азії.

В той же час дефіцит все ж позначився на цінах. Наприклад, в Індонезії порівняно з минулим роком недостача пшениці оцінюється в 15%, через що ціни нестримно поповзли вгору.

Що цікаво, через відносно низький прибуток на душу населення і велику відстань від основних ринків азіатські імпортери швидше реагують на високі ціни на пшеницю. На їх частку припадає біля третини світових постачань пшениці, і вартість її доставки в регіон росте.

На даний момент азіатські трейдери додатково платять близько 33-35 доларів за доставку однієї тонни пшениці від великих імпортерів (наприклад, з Канади), а це більш ніж в два рази перевищує суму, яку платять в Північній Африці за постачання пшениці з країн Євросоюзу і Причорномор’я.

Подібну ситуацію з дефіцитом через зростання цін можна спостерігати і в Єгипті. Ще кілька місяців тому ця країна була великим покупцем пшениці. Сьогодні ж у зв’язку з вимушеним підняттям цін тут також були вимушені розгорнути і програми по продовольчому субсидуванню через соціальні хвилювання. Аналогічна ситуація в Єгипті була ще в 2011 році, коли внаслідок високих цін був повалений президент Хосні Мубарак.

Спостерігаючи усю цю ситуацію з врожаєм пшениці, Міністерство сільського господарства США скоротило прогноз на постачання зерна від найбільших експортерів з Росії і Канади на 20 мільйонів тонн, що викликало бурхливий ажіотаж на світових ринках пшениці. Ціни на новий врожай піднімуться на 20% від запланованих і доки це можливо, трейдери скуповують торішнє зерно.

На додаток до всього на цінах позначається підвищення експортних мит на зерно з Росії. Додатково до цього самі російські фермери не квапляться продавати зерно, сподіваючись заробити на ньому пізніше. На даний момент продано від 10 до 15% врожаю, оскільки вони розраховують на більш високі ціни.

Сьогодні досить велика частина врожаю зосереджена у багатих виробників, які можуть собі дозволити таке очікування. Так, в серпні експорт російської пшениці склав всього 3,1 мільйона тонн, а це на 20% менше середнього показника за аналогічний період в 2018, 2019 і 2020 роках. При цьому загальний майбутній експорт оцінюється експертами на рівні 33-34 млн тонн, що буде найнижчим показником за увесь маркетинговий сезон, починаючи з 2016 року.

Азійські запаси вже нижче, ніж зазвичай, і їх вистачить не більше, ніж на 2-3 місяці. Високі ціни на початку року разом із спалахами COVID-19 уповільнили темпи поповнення запасів, і новий виток цін робить це ще складнішим.

Оскільки постачання пшениці в Азію найближчим часом будуть обмежені, борошномельна діяльність в регіоні також знижуватиметься. Експерти чекають, що споживачі перейдуть з продуктів на основі пшеничного борошна на рис й інші продукти. Принаймні, економічно це було б доцільніше.