Про що мовчить міністр: чому гектар землі не буде коштувати $2 тис.

13.02.2021

З початку липня цього року відкривається ринок землі, незважаючи на всі спекуляції та проблеми. Ціна оренди гектара української землі зараз становить в середньому 150 доларів, про що заявив Р. Лещенко, міністр агрополітики. Однак реальна вартість не перевищує 1 600 грн за гектар.

Міністр вважає, що ажіотажу щодо продажу не передбачається, оскільки сільськогосподарська земля давно стала ліквідним активом, який приносить великий пасивний дохід. Р. Лещенко стверджує, що навіть на Житомирщині, де піщані ґрунти, люди активно обробляють землю, бо це бізнес, який дозволяє отримати суттєвий прибуток. Цей дохід збільшується з року в рік, тому оренда і продаж землі цікавить багатьох. За словами міністра, з початком повноцінної роботи ринку землі, ціна одного гектару може коштувати до 2 000 доларів. Скоріше за все, це ймовірний прибуток за 10–12 років оренди. Саме цю формулу використовують економісти для розрахунку цін на землю.

Важко не погодитись з тим, що українські аграрії зробили свою діяльність прибутковою та навчились вирішувати проблеми, пов’язані з різноманіттям ґрунтів, посухами та іншими погодними умовами. Однак вказані цифри не можуть не викликати сумніви. У середині січня Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яку у свій час очолював Р. Лещенко, оприлюднила дані про ціну оренди гектара землі у двох регіонах: на Сумщині та в Запорізькій області. 

На Сумщині власники паїв одержали 1,6 млрд грн за оренду землі минулого року. Середня ціна оренди гектара становила не більше 80 доларів або 2 240 грн. В Запоріжжі було організовано земельні торги щодо оренди землі, яка знаходилась у власності держави. Часто на таких заходах ціни є вищими, ніж середні по області: вартість оренди становила 55 доларів за гектар (приблизно 1 600 грн).

Отже, ціна в 150 доларів не відповідає дійсності. Звісно, якщо брати до уваги вартість оренди в Полтавській чи Тернопільській областях, ми отримаємо до 200 доларів за гектар, однак це стосується лише державної землі, яка орендується великими площами. Середня вартість оренди паїв не перевищує 1 600 грн за гектар.

Озвучена ціна у 2 000 дол. за гектар може стати чудовою перспективою, однак, на даний момент це не реальність. Більш реалістичною буде ціна 1 000 дол. за гектар сільськогосподарської землі, а якщо ринок стабільно розвиватиметься, зможемо говорити про дещо вищі суми.

Джерело