Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Правильний вибір сорту – запорука відмінного врожаю сої!

30.11.2021

Соя – одна з найперспективніших і найвигідніших для вирощування культур. Її цінність як харчового продукту зумовлена самим складом. Соя багата на мікро- та макроелементи, вона смачна і поживна.

До переваг вирощування сої відноситься висока прибутковість і безвідходне виробництво. Проте, щоб урожай був дійсно гарним, при засіванні важливо обрати правильний сорт.

Основний параметр, що визначає якість зерна – це його продуктивність. Вона залежить від термінів дозрівання і врожайності. По термінах дозрівання соя ділиться на п’ять основних категорій: ультраскоростиглі, скоростиглі, середньо-ранньостиглі, середньостиглі та середньо-пізньостиглі.

Найбільш вдалі та цінні сорти – ультраскоростиглі. Ранній врожай можна продати за максимально високою ціною, а після прибирання в цьому ж сезоні землю можна засіяти іншими культурами і отримати другий урожай.

В середньому відсоток протеїнів коливається від 30 до 55%, масла – від 13 до 26%, складних вуглеводів – від 20 до 32%, а корисної рослинної клітковини – від 2,9 до 11%. Крім цього, соя має у своєму складі магній, калій, фосфор і безліч корисних вітамінів. Зараз ця культура використовується не лише в харчовій промисловості, але і в тваринництві й навіть у медицині. Завдяки високому вмісту рослинного білку соя часто використовується для приготування вегетаріанських страв.

Ранніми сортами є «Ганнушка», «Білявка» та «Анастасія». Сорт «Ганнушка», наприклад, дозріває за 80–85 діб, до її складу входить 43% білків і 18-21% жирів. Перевага цього сорту – збереження зерен навіть після повного їх дозрівання. Соєві боби не осипаються і не псуються у разі перестою.

Сорт «Білявка» дозріває за 75–80 діб. Відсоток білку коливається від 39 до 40%, а олії – від 20 до 24%. «Анастасія» – це сорт, якому знадобиться 87–95 днів для дозрівання. Головна особливість і перевага такого сорту – чотирьохзмінні боби, які демонструють велику врожайність і мають у складі 40-42% протеїну та 18–20% жирів.

Вкрай важливо, щоб нижні боби рослини розташовувалися як мінімум в 12 сантиметрах над землею – в іншому випадку під час збирання врожаю частина бобів може бути втрачена.

Врожайність сої

Врожайність сорту обчислюється в тоннах на гектар. Найоптимальніші показники врожайності спостерігаються у сортів «Хаджибей», «Успіх» і «Княжна».

«Хаджибей» – середня врожайність складає 3,0–4,11 тонни на гектар. Якісний склад зерна: протеїну – 36,9%, жирів – 21,8%. Процес дозрівання повністю завершується через 114 днів після посіву. Відмінно підходить для південних і середніх широт. Сорт прекрасно переносить посуху, не тріскається й не обсипається, стійкий до вилягання.

«Успіх» – досить маслянистий сорт сої, який в середньому дає врожай близько 2,8–4,0 тонн з гектара. Дозрівання триває 130 днів. Чудово підходить для теплих регіонів з середньою вологістю повітря. Краще всього сходить в степових широтах, відмінно переносить посуху та не обсипається. 

«Княжна» – сорт, селекціонований в Україні. Його врожайність складає близько 2,44 т/га. Він відрізняється високим вмістом білку (біля 41% та стійкістю до посухи, а також до осипання. Краще всього росте в середніх і південних широтах. 

Окрім врожайності і продуктивності, при виборі бобів для посіву важливо звертати увагу і на такі показники, як товщина стебла, маса тисячі бобів, вміст білку в дозрілому зерні, стійкість до кліматичних умов і репродукція. Оптимальним буде зерно першої репродукції, але ідеальним варіантом стане еліта. Обумовлено це тим, що чим більша репродукція, тим більша вірогідність розвитку грибкових і бактерійних захворювань. Окрім цього, сорти великої репродукції дає менше бобів, і їх якість нижча.