Ми працюємо! Актуально на 01 Грудня

Правила посіву і догляду за озимою пшеницею

01.02.2022

Щоб отримати гарний врожай пшениці, недостатньо посіяти велику кількість зерна. Важливо правильно доглядати за рослиною, вчасно вносити добрива й забезпечити її потрібною кількістю вологи.

Кожна фаза зростання вимагає певної температури ґрунту, вологи та корисних речовин.

Перед посівом спочатку треба підготувати ґрунт. Краще, якщо перед пшеницею на полі росли кукурудза, рапс, зернобобові або однорічні трави: вони насичують ґрунт азотом, поживними речовинами й запобігають зростанню бур’янів. Якщо пшеницю посіяти відразу після ячменю, можуть виникнути гнильні захворювання. Соняшник забирає усю вологу й ще гірше підходить в якості попередника.  

Підготовку до посіву варто починати, як тільки зібрали попередні рослини. Обробити землю, провести аерацію й вирівняти ґрунт. На 1 кв. м поля треба висівати до 500 насінин. Якщо озиму пшеницю сіють пізніше, треба збільшити кількість насіння на 10%.

Особливості зростання озимої пшениці

Виділяють декілька фаз зростання:

  • проростання – цей період складає дві-три тижні. Необхідна температура не нижче 12˚С;
  • кущіння – початком цієї стадії вважають появу декількох листків у рослини. Оптимальна температура для кущіння не менше 6˚С. Щоб його прискорити, вводять азотні добрива;
  • стеблування – починається через місяць після проростання. У цей період у рослини формуються стеблові вузли;
  • колосіння – починається через місяць після стеблування. У пшениці утворюється колос. Швидкість колосіння залежить від наявності вологи та корисних речовин в ґрунті;
  • цвітіння – відбувається через 2 дні після утворення колосу. В середньому займає 7 днів; 
  • дозрівання – формується зерно. Швидкість цієї стадії залежить від кількості вологи: чим менше вологості, тим швидше наливається зерно.

Обробка землі та удобрення озимої пшениці

Обробка землі включає декілька етапів. Спочатку ущільнюють ґрунт для кращого контакту з насінням. Це дозволяє зберегти вологу в ґрунті й гарантує рівномірні сходи. Наступний етап – боронування, яке покращує проникнення повітря до кореневої системи й запобігає виникненню бур’янів. І останній – захист рослини. Для цього застосовують різноманітні добрива й підгодівлі.

Спосіб обробки обирають залежно від типу ґрунту та погодних умов. Приміром, накочення не можна використовувати, якщо спостерігаються сильні опади або ґрунт глинистого типу.

Щоб позбавитися бур’янів, використовують спеціальні хімічні препарати. Для знищення грибків і боротьби з хворобами рослин застосовують фунгіциди. Для підгодівлі використовують різноманітні органічні речовини. Фосфорні добрива вносять в ґрунт ще до початку висіву пшениці. Азотні – порційно у фазі кущіння, стеблування, колосіння та цвітіння. Органічні суміші вносять, якщо в ґрунті не більше 2% гумусу.

Полив озимої пшениці

Для отримання гарного врожаю треба, щоб рослини розвивалися в ґрунті з достатньою вологою. Це особливо важливо на ранніх фазах розвитку, адже тоді формується коренева система. У холодну пору року пшениця отримує потрібну кількість вологи через атмосферні опади. Коли температура повітря підвищується, земля пересихає. Якщо коренева система рослини добре розвинулася, то вона може добувати вологу на глибині до 100 см В інших випадках важливо проводити регулярний полив.

Якщо під час посіву було мало дощів, треба проводити додатковий полив. Навесні бажано поливати поле, якщо ґрунт недостатньо просякнутий водою: на глибині менше 2 метрів. Проводити зрошування літом варто тільки під час посухи.

Ці прийоми догляду за озимою пшеницею націлені на створення сприятливих умов для розвитку рослини. Дотримуючись простих правил, можна значно підвищити врожайність!