Посівний календар-2021: планування термінів сівби

22.02.2021

Науковцями вже давно визначено, що можна значно збільшити врожайність, якщо вибрати сприятливий час для сівби. Зважаючи на ситуацію з плануванням термінів сівби у 2020 році, можна сказати, що посівний календар на цей рік краще б трохи змістити на користь ранньої сівби. Дати, які були рекомендовані раніше, зараз виявились непідходящими.

Першочергово посівний календар повинен корегуватися з наявною в ґрунті вологою і обсягом зимових опадів, а також з першим весняним місяцем, а не залежати від рекомендаційних термінів. Аграрії, які зможуть правильно використати зимові запаси вологи, однозначно підвищать врожайність. Експерти з агротехнологій стверджують, що зараз в 30 см ґрунту волога зберігається на достатньому рівні, а чи буде така ж ситуація в середині весни, сказати важко.

Отже, якщо погодні умови сприяють сівбі, не варто зволікати, а заходити в поле і сіяти. Перед цим корисно провести дослідження щодо наявності вологи у 1–1,5 м шарі ґрунту. Нижче наведено посівний календар для основних зернових культур в Україні. Для зручності терміни сівби розділено по регіонах.

КультураПівнічні, центральні та західні області Південні та південно-східні регіони
кукурудза на зерноз 10 квітня до 2 травняз 5 до 22 квітня
кукурудза на силосдруга, третя декада квітняз 5 до 22 квітня
соякінець квітня – середина травнясередина квітня – перша декада травня
соняшникпісля 10 квітняперша половина квітня
цукрові бурякидруга половина декада квітнядруга половина квітня
ярі зернові колосовітретя декада березня –перша декада квітнятретя декада березня –перша декада квітня

Посівний календар озимих культур виглядає дещо неоднозначно. Постійна зміна клімату впливає на терміни висіву та спонукає аграріїв сіяти на 5–10 днів раніше. На півдні країни, де спостерігаються постійні літні посухи, справді варто раніше сіяти, оскільки рослини можуть страждати від недостатнього рівня вологи. Так можна ефективно використати зимові та весняні опади для росту рослин.

Однак, зважаючи на досвід осінньої посівної минулого року, можна сказати про те, що доцільно переносити терміни й в інший бік. Посухи призводять як до дефіциту, так і до повної відсутності вологи на поверхні ґрунту під час сівби, тож варто задуматись про перенесення терміну посіву на пізніший строк.

«Цього року посіяно 2 554 га озимого ріпаку та 2 308 га озимої пшениці. Ріпак висівали на початку серпня, а вже з середини місяця почались цікаві ситуації з вологою та підвищенням температур. Це вплинуло на час отримання врожаю. Частина посівів перебуває у фазі 8–12 листків, інші – у фазі 4–6 листків» відмічає С. Чубенко, головний агроном ТОВ «Урожайна країна» (МХП). Пшеницю сіяли досить пізно (на початку жовтня) через відсутність вологи у вересні. Для уникнення проблем в зимовий період ріпак обробляли рістрегуляторами.

Експерти з агротехнологій радять моніторити запаси вологи в різні періоди року, особливо восени, після збирання врожаю та обробки ґрунту. Такий моніторинг дозволить зрозуміти, чи потрібно швидше починати сівбу озимих, чи варто почекати на більшу кількість опадів для кращого врожаю. Бажання швидше посіяти зернові не повинне впливати на якість обробки ґрунту. Адже неякісний обробіток може створити значні проблеми в майбутньому. Краще виконати всі потрібні ґрунтообробні операції перед тим, як засівати поля.

Досвід польських фермерів вказує на те, що не варто хвилюватися за пізні терміни сівби. З сучасними технологіями коренева система пшениці розвивається без перешкод, і можна отримати достатній врожай. Аграрії неодноразово висівали озиму пшеницю і в листопаді, і в грудні та одержували кращий врожай, ніж з ярової культури, посіяної на початку весни.

Зважаючи на типову українську зиму, дотримуватись таких пізніх термінів не варто: зерна повинні прорости до сильних морозів. Найкраще, якщо до цього часу вони досягнуть стадію 1-го листка, яка є стійкою до низької температури. На цьому етапі рослини живляться запасами зерна та можуть витримати будь-які погодні умови холодної пори року.

Отже, для того, щоб отримати хороший врожай, варто не тільки покладатись на посівний календар, а й моніторити вологу ґрунту і брати до уваги досвід минулих років. Правильно вибраний термін сівби сприяє підвищенню врожайності та зменшить можливість виникнення різних проблем.

Джерело