Посів озимої пшениці – запорука відмінного врожаю

04.06.2021

Пшениця – одна з найцінніших й найнеобхідніших сільськогосподарських культур. Її повсюдне вирощування почалося ще з незапам’ятних часів, і через тисячоліття ця рослина не втратила своєї популярності! Сьогодні її вирощування – частина економіки України. Її застосовують в сільському господарстві й харчовій промисловості, відправляють на експорт.

Озима пшениця відрізняється від ярових сортів багатьма властивостями – періодом зростання та вегетації, часом сівби й іншими характеристиками.

Вона проростає до двох метрів углиб. Мочкувата коренева система складається з трьох, а іноді навіть з шести коренів. Розгалужені ж корені знаходяться у верхньому шарі ґрунту. Стебло озимої пшениці ще називають соломинкою. Воно має вузлувату будову, що складається з міжвузля, розділеного стебловими вузлами. Зростання стебла починається вже при проростанні зерна, а його зростання зупиняється після фази цвітіння. Суцвіттям пшениці вважається колос, що складається з двох колоскових лусочок. Саме з них і розвивається зерно. Близько 3% зерновки складає зародок, який разом з лусочками відноситься до висівок пшениці. Уся вегетація озимої пшениці займає близько 300 днів.

Якою буває озима пшениця

Вона ділиться на дві категорії: тверді та м’які сорти. Перший різновид кардинально відрізняється своїми якостями й вважається ціннішим. Особливо популярні тверді сорти в кондитерській справі, харчовій промисловості, виготовленні хлібобулочних і макаронних виробів. М’які сорти менш цінні, але також широко використовуються в кулінарії.

Ще один цінний вид пшениці – морозостійкий. Такі сорти адаптуються до найсуворіших умов (морози до 20 градусів, небажані попередники, пізній посів).

Особливості посіву

Пшениця завжди була і залишається цінним ресурсом, тому її вирощування вкрай вигідне – як для великих, так і для малих фермерських підприємств.

Посів озимої починається восени. Для нашого регіону найбільш оптимальним періодом вважається 20 вересня – 5 жовтня. Залежно від області в Україні терміни посіву озимої пшениці можуть варіюватися. Окрім цього, перед стартом озимої посівний ґрунт оцінюється на вологість, насиченість мікроелементами й на інші важливі показники. Перед посівом зерна пшениці обробляються речовинами, що запобігають виникненню хвороб й нормалізують розвиток рослини.

Посів озимої пшениці відбувається різноманітними способами: вузькорядним, широкорядним і класичним. Вибір методу посіву залежить від сорту пшениці й умов зовнішнього середовища. Вкрай важливо дотримуватися нормальної глибини посіву. Середнім, універсальним показником є глибина в три сантиметри. Цей показник може мінятися залежно від сортових особливостей рослини.  

Оскільки озима пшениця досить чутлива до температурних показників, варто враховувати, що на кожному сантиметрі вглиб ґрунту температура знижується на 3 градуси. Дотримання температурного режиму разом з правильною технологією посіву забезпечує максимальний рівень врожайності й стійкість рослини до шкідників і хвороботворних мікроорганізмів.

Норми висіву озимої пшениці залежать від сприятливості ґрунту. За найоптимальніших умов використовується від 3 до 3,5 млн зерен на гектар поля. При середньому рівні сприятливості показник збільшується до 4–4,5 млн на один гектар. У разі несприятливих умов кількість використовуваного насіння може досягати 5–5,5 млн зерен на гектар. Залежно від особливостей ґрунту і сорту стандартні норми можуть дещо мінятися.