Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Озима пшениця – що буде з галуззю

20.06.2022

Війна сильно вдарила по аграрній галузі, й ситуація на ринку зерна залишається дуже складною. Озимі культури, на відміну більшості зернових, обіцяють показати непоганий результат, але прогнози дуже обережні, оскільки неврахованих чинників занадто багато.

Тішить те, що озимі культури били засіяні ще восени минулого року. Більшість цих посівів зараз перебувають на підконтрольній Україні території. Якщо говорити саме про озиму пшеницю, то це близько 6,5 млн га – дана площа забезпечить урожай у тих же обсягах, що й минулого року. Як ми пам’ятаємо, тоді він був рекордно високим, але на врожайність пшениці озимої сильно впливають погодні умови у весняний період, особливо у квітні: найважливішим вважається кількість і тривалість опадів. Для успішного сходу посівів запас продуктивної вологи у ґрунті на 10-20 см має бути понад 10 мм. Якщо показник нижчий, починається посуха. Цього року опадів випало в середньому більше за статистичну норму, і зерно успішно дало сходи.

Крім вологості ґрунту, на успіх посівної компанії впливають й інші фактори. Якщо говорити про добрива, то на врожайність озимини цього року вони вже не впливають, оскільки були внесені в ґрунт ще восени. Але щодо інших культур, то аграрна галузь забезпечена лише на 80%, а чого чекати наприкінці року – невідомо.

Захист від шкідливих комах дається взнаки вже зараз, коли відбувається визрівання зерна. Але з цією проблемою поки що вдається успішно боротися. Найбільшою складністю, як прогнозують експерти, може стати дефіцит палива, через який частина врожаю може залишитися на полях. Щоб не допустити цього, уряд уже зараз створює держрезерв палива для збирання врожаю.

Щодо техніки, то з нею обіцяють допомогти західні партнери. Але проблемою західної техніки може стати те, що наші фахівці не вміють нею користуватися, а вчитися вже ніколи й нема де. Про це вже кажуть відкрито: найбільшим дефіцитом для проведення кампанії зі збирання врожаю озимих культур може стати відсутність кваліфікованих кадрів. Підприємствам вже зараз варто подавати списки працівників, які не підлягають мобілізації, але навіть у цьому випадку дефіцит кадрів може становити від 25 до 50 відсотків. Щоб хоч якось спростити ситуацію, відбувається терміновий набір працівників на сезонні роботи. Деякий відсоток вдасться перекрити за рахунок учнів аграрних ВНЗ. Але складнощів у кадровому питанні, на жаль, не уникнути. Дуже багато фахівців поїхали чи за кордон, чи в західні області, а повернеться лише чверть із них.

Важливо не лише успішно провести збирання врожаю озимини, а й посівну компанію наступного року. На це також потрібні величезні ресурси. При цьому складно спрогнозувати, скільки вдасться виручити від продажу цьогорічного врожаю, і які ринки збуту будуть доступні на момент закінчення збору зерна.

Природно, дефіцит зернових продуктів, про який відкрито говорять уже всі, має підштовхнути ціни на озиму пшеницю, але складнощі збору врожаю та ціни на пальне можуть сильно вплинути на прибуток. Вже зараз експерти прогнозують, що підприємствам не варто розраховувати на великі прибутки. Зараз агарна галузь, як і майже все в країні, поставлена ​​в умови виживання – успішним вважатиметься збирання врожаю в межах 80% від минулого року.

Але складнощі – це те, з чим українські аграрії борються з року в рік, і вони, як ніхто інший, вміють їх долати. З грамотною урядовою політикою та підтримкою світової спільноти Україні вдасться завершити збирання врожаю з мінімальними втратами. У цьому кровно зацікавлені усі.