Ми працюємо! Актуально на 29 Січня

Особливості вирощування вівса

07.12.2021

Навряд чи існує людина, яка хоча б раз у житті не куштувала й не чула про вівсяну кашу. Овес відноситься до зернофуражних культур і дуже цінується в харчовій промисловості та тваринництві.

У харчовій промисловості він відомий своїми корисними властивостями, а в промисловій – поживною цінністю для худоби.

Цінність вівсяного зерна передусім полягає у його якісному складі. Воно повно вітамінів, мінералів, корисної рослинної клітковини та складних вуглеводів, які дають відчуття ситості на тривалий період.

Овес – це однорічна рослина роду злакових. Серед більш, ніж 40 видів рослини, найціннішим і кориснішим вважається овес посівний, який вирощують переважно в країнах Європи і частково – Азії. Культура має досить специфічні вимоги до світла, адже відноситься до рослин довгого світлового дня. Найбільш короткий вегетаційний період має культура, висіяна в північних широтах, адже на початкових етапах розвитку овес потребує малоінтенсивних хвиль світла, в яких переважає довгохвильовою спектр.  У другій половині вегетації ця культура, навпаки, вимагає інтенсивного освітлення з переважанням короткохвильових випромінювань. Обираючи зерно для посіву, краще віддати переваги високопродуктивним сортам. До таких відносяться: Кречет, Аргамак, Алюр і Борець.

  • Кречет. Середня врожайність складає близько 35,6 ц/га, а максимальна може досягати навіть 81,1 ц/га.
  • Аргамак. Врожайність може досягати 29 т/га. Зерно цього сорту вкрай цінне, адже до його складу входить біля 15% протеїнів.
  • Алюр. Середньостиглий сорт з високим вмістом білку – близько 12-18%. Стійкий до вилягання, але чутливий до сажки та ржі. Врожайність складає 36 ц/га.
  • Борець. Цінний сорт з якісними зернами. Врожайність складає біля 30,6ц/га.

У вирощуванні вівса дуже важливу роль займає обробка землі перед посівом. Вона проходить у декілька етапів, початковим з яких є лущення стерні попередника. Далі проводиться дискування і культивування. Передпосівна обробка дозволить зберегти в ґрунті необхідний рівень вологи, корисних речовин і одночасно усунути насіння бур’янів і хвороботворні бактерії.

Врожай вівса багато в чому залежить від термінів посіву. Чим раніше зерно відправиться в ґрунт, тим більше буде врожай. Доведено, що лише тиждень запізнення з посівом здатний скоротити кількість отриманого врожаю на 20%.

Глибина посіву – ще один важливий чинник в отриманні гідного врожаю. Рекомендується поміщати зерно на 3-4 см углиб. Якщо глибина закладення досягає 8-12 сантиметрів, врожайність культури значно падає.

Найоптимальнішими способами посіву вівса є вузькорядний та перехресний. Недоліками цих методів вважається збільшення витрати на паливо для сільськогосподарської техніки, тому в деяких випадках з метою економії проводять посів суцільним рядовим способом.

Догляд за посівами зводиться в основному до боротьби з бур’янами, адже їх кореневі системи набагато сильніші й швидше розвиваються, ніж коренева система вівса. Для знищення бур’янів використовується боронування, а якщо засміченість занадто висока – обробка посіву гербіцидними засобами. При виборі гербіциду важливо враховувати тип бур’янів, наявність інших шкідників (наприклад, бактерій або грибків) і фазу вегетації. Гербіцидні засоби дозволяється використовувати в період між кущінням і виходом в трубку.

Прибирання краще всього проводити двофазним способом, щоб отримати найбільш якісне зерно без втрати врожаю.