Ми працюємо! Актуально на 04 Червня

Огляд аграрної сфери України за 2022 рік

28.02.2023

Увесь час своєї незалежності Україна рухається в напрямку вдосконалення аграрної сфери – і це не дивно, адже вона входить до числа країн з найбільшим аграрним потенціалом. Це визначається такими економічними параметрами, як, наприклад, частка в структурі ВВП, структурі експорту, зайнятості, часткою в інвестиціях, валовій доданій вартості та сплачених податках. А ключовою галуззю аграрного сектору України є зерновиробництво.

Станом на 2021 рік експорт продуктів аграрної сфери становив 41% від загального експорту. 98 відсотків експорту зерна з України транспортувалося через Чорне море. На початку 2022 року ситуація серйозно змінилася.

Загалом високі довоєнні показники пояснювалися вигідним географічним положенням, завдяки чому ми покривали стабільний попит на зерно різних культур на зовнішніх ринках.

Популярні культури

Оцінюючи територію України та її ландшафт, видно, що більше половини території має чудові кліматичні умови для розвитку рослинництва та землеробства. З огляду на мінливість клімату по країні, добре проглядаються умови для вирощування зернових культур – пшениці, ячменю, кукурудзи та соняшнику – вони вирощуються як для власного використання, так і на експорт. Щороку українські аграрії зміцнювали вже наявні зв’язки для продажу продукції за кордон та активно шукали нові ринки збуту – наприклад, ними все частіше ставали Єгипет, Туніс і Марокко.

Провідною галуззю в аграрній сфері України є вирощування пшениці, а рекордсменами з її вирощування є Херсонська, Миколаївська та Запорізька області. За останні 10 років ці області не втратили свого лідерства і лише нарощували його – до різкого зниження з початком активних бойових дій на півдні. Подібна ситуація пояснювалася тим, що ці області перебувають у помірно-континентальному кліматі з м’якою зимою без снігопадів і спекотним літом, яке супроводжується так званими суховіями.

Наступною за популярністю культурою вважається ячмінь. За останні десять років популярність якісного зерна зросла, що зумовлено збільшенням попиту через активний розвиток пивоварної промисловості. Найбільший урожай ячменю збирають в Одеській, Миколаївській та Херсонській області.

Добре експортується й українська кукурудза. Найбільші посівні площі цієї культури розташовані в Черкаській, Полтавській та Дніпропетровській областях. Це теплолюбна рослина, а особливість її вирощування полягає в необхідності правильної підготовки ґрунту – він має бути багатий на мінеральні добрива.

Як і кукурудза, соняшник найкраще росте в теплих умовах південних областей. Для того, щоб збір цієї культури був максимальним, її висаджують у добре прогрітий ґрунт. Якщо його температура буде нижчою за +10°С, врожайність знижується як мінімум на 30%. Засівання соняшнику для експорту зосереджено на півдні та сході країни. Це зумовлено як кліматичними умовами, так і якістю ґрунту тих країв.

Останніми роками активно розвивається сфера створення екологічного добрива, здатного активно захищати висаджені рослини. Оскільки експертна оцінка показує помітні нераціональні зрушення в структурі посівних площ, що не сприяє відтворенню ґрунтів і створює проблеми із забур’яненістю, зокрема і з карантинними бур’янами, що сприяє поширенню шкідників і хвороб серед рослин. І тут нові технології вирощування, й особливо з використанням активних екологічних добрив, показує себе з найкращого боку!