Обробка пшениці – важливий етап формування гарного врожаю

14.09.2021

Пшениця – найпопулярніший і найзатребуваніший вид зернових культур, що використовується в харчовій промисловості, тваринництві й є найважливішим товаром, який високо котирується на міжнародному аграрному ринку. У наших широтах пшениця відмінно росте, але не завжди дає врожай очікуваного масштабу.

Простимулювати зростання, забезпечити найоптимальніші умови розвитку і вберегти від бур’янів цю культуру допомагають добрива.

Обробка і внесення добрив починається ще до висівання в землю. Перед посівною зерно протравлюється – особливо актуальна така процедура для озимих сортів з низькою масою зерна. У якості протравок використовуються багатокомпонентні препарати, оскільки однокомпонентні засоби не завжди є досить ефективними.

Обираючи препарат для протрави, краще зупинитися на засобах, які використовуються давно й роками доводили свою ефективність. Так, є декілька різновидів препаратів для обробки зерна: контактні, системні, контактно-системні, фунгіцидні та інсектицидні. Зазвичай протрава проводиться за 10 днів до посіву. Дуже важливо дотримуватися правильної пропорції препарату і посівного матеріалу, адже недолік протравлюючого засобу здатний на 12-15% знизити зростання рослин.

Перед посівом обробляють не лише зерно, але й ґрунт. Добриво потрібне для ґрунту з низьким рівнем гумусу – нижче 2%. Оптимальный рівень азоту, фосфору й інших мікроелементів забезпечує своєчасні етапи розвитку рослин.

Препарати для ґрунту називають підгодівлями – вони можуть вноситися і перед посівом, і під час зростання. Наприклад, азотисті підгодівлі вносяться чотири рази: перед посівом, в період кущіння, на першому етапі стеблування і в період цвітіння. Підгодівля ґрунту в декілька етапів дозволяє максимально використати ресурс рослини й отримати бажаний врожай. Відносно азотистих добрив треба пам’ятати, що амонієві форми препаратів не вимиваються із землі, тому вони вважаються прийнятнішими для підгодівлі.

Обідняється ґрунт ще і наявністю бур’янів. Вони починають активно рости разом з озимими культурами. Для їх знищення використовуються гербіцидні речовини. Одні з найпопулярніших – це Гербіцид 2,4-Д Актив, Голд Старий та Агент.

Окрім бур’янів, варто захистити пшеницю і від хвороб: гнилі, плісняви, плям. Для боротьби з ними використовуються фунгіциди.

Період внесення підгодівлі співпадає з найкритичнішими етапами розвитку пшениці: кущіння, вихід в трубку, викид листа та колосіння. В цей час потрібна велика кількість поживних речовин, тому внесення підгодівлі – це обов’язкова процедура, що дозволяє розраховувати на великий урожай.

В той же час у питанні підгодівель важливо дотримуватися міри. Не можна перегодовувати рослину азотом, щоб не зашкодити їй. Необхідно пам’ятати, що із землі засвоюється близько 30% мінералу, а 70% з добрив. Окрім азоту, активну участь в розвитку пшениці беруть калій і фосфор. Їх недолік скорочує врожайність на 15-20%. Вносять калій і фосфор відповідно до загальноприйнятої техніки вирощування озимої пшениці.

Цинк і мідь також потрібні для культури, але в значно менших кількостях.

Для того, щоб рослина могла увібрати в себе достатню кількість мінералів із землі, рівень кислотності ґрунту має бути в межах 6-7,5 рН. Велике значення має і вологість ґрунту.

Правильно підібрана система добрива в рази збільшує продуктивність зерна, захищає рослину й забезпечує великий урожай, а також – високу якість отриманого зерна.