Ми працюємо! Актуально на 29 Січня

Найвигідніші різновиди соняшника для вирощування

14.12.2021

Соняшник – вкрай важлива для економіки України культура. Його насіння й продукти переробки активно використовуються всередині країни й експортуються по всьому світу. Проте щоб вирощувати рослину з максимальною вигодою, треба ретельно підібрати сорт, який підійде під цілі застосування культури.

Класифікація різновидів соняшника базується на двох головних чинниках: вмісті олії в насінні та терміні дозрівання.

Залежно від відсоткового вмісту олії розрізняють наступні сорти:

  • олійні – олія займає мінімум 50% складу насіння. Вони використовуються для переробки й отримання соняшникової олії. Насіння такого різновиду погано відходить від шкірки, досить дрібне й не підходить для використання в їжу;
  • кондитерські – характеризуються великими ядрами і меншим вмістом жирів. Їх активно використовують в чистому вигляді в харчовій промисловості.

Олійний тип соняшника в свою чергу розділяється на декілька підвидів, залежно від вмісту насичених і ненасичених жирних кислот. Поліненасичені сорти мають у своєму складі близько 30% олеїнової кислоти, 60-65% лінолієвої кислоти і 5-10% насичених кислот. Продукція, виготовлена з такого соняшника, досить дієтична й використовується в харчовій промисловості.

У мононенасичених видах переважає олеїнова кислота. Мінімальний її вміст – 80%. Інші типи жирних кислот разом складають усього 10%. Оскільки олеїнова кислота відмінно обробляється людським організмом, мононасичені сорти соняшника сприяють збереженню корисного холестерину в крові й не провокують відкладання жирових запасів.

Середньоолеїновий сорт зараз знаходиться в стадії розробки й існує тільки в Америці. Його особливість – специфічне співвідношення олеїнової та лінолієвої кислоти (60% олеїнової та 30% лінолієвої). Інші 10% – це насичені кислоти.

Залежно від періоду вегетації розрізняють чотири види соняшника: ранньостиглий (дозріває за 70-90 днів), середньоранній (період вегетації 108–112 днів), середньостиглий (дозріває за 110–116 днів) і середньопізній (вегетація триває 116–120 днів). Варто відмітити, чим коротше період вегетації, тим якісніше виходить насіння. Вони відносяться до різновиду кондитерських, але врожайність ранніх сортів нижча, ніж у пізніх. Пізні ж сорти мають у своєму складі високий рівень жирів, тому ідеально підходять для виробництва олії, до того ж дають набагато більший урожай, ніж ранні.

Найпоширеніші сорти кондитерського соняшника:

  • Лускунчик. Врожайність такого сорту – близько 42 ц/га, він стійкий до деяких хвороб, а середня маса насіння 0,115 г.
  • Ласунка. Відноситься до великоплідних соняшників, відмінно переносить перепади клімату й навіть екстремальні умови. Іноді використовується як олійний сорт, адже має у своєму складі 50% олії. Врожайність – 35 ц/га.
  • Люкс. Стійкий до усіх можливих шкідників і хвороб. Врожайність – 34 ц/га. Велике насіння, вагою в 0,145 г кожне, добре відділяється від лушпиння. Використовується і в якості медоноса.

Серед олійних сортів найвигіднішими і продуктивнішими є такі:

  • Форвард. Вага однієї насінини – 0,9 г. Врожайність досягає 44 ц/га, а вміст олії досягає 49%.
  • Олівер. Невисока рослина 130–140 см заввишки, з дрібним насінням вагою 0,6 г. Вміст олії – 49%. Має стійкість до шкідників і хвороб.
  • Римісол. Сорт з дрібним насінням по 0,75 г кожне і врожайністю в 40 ц/га. Основна особливість – можливість вирощувати рослину при недостатності вологи.