Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Найпопулярніші українські сорти сої

31.10.2022

Соя – культура, яка має в Україні особливий попит. Її активно вирощують у Київській, Полтавській, Хмельницькій, Сумській та Житомирській областях. Незважаючи на малі запаси вологи та відсутність опадів у період з березня по квітень, вона демонструє досить непогані показники врожайності.

Щоб знизити вплив природних та кліматичних факторів й отримати максимально можливий урожай, необхідно використовувати «правильні» сорти. У цьому випадку, поряд з оптимізацією способу та терміну посіву, навіть у сухих умовах можна буде отримати добрий врожай.

Сою використовують у багатьох сферах. Її застосовують як корм для тварин, з неї виготовляють соєву олію та шрот, різні продукти харчування, застосовують як заміну м’яса і молока, а також залучають у хімічній промисловості як виробничу сировину. Щоб закрити потреби у сої у кожному із зазначених напрямів, важливо правильно підібрати сорт. Справа тут не лише у смакових якостях, а й у складі (соя відрізняється за вмістом олії та білка), а також у швидкості дозрівання.

ТОП-10 українських сортів сої

На ринку представлені численні сорти сої, але не всі можуть дати високі показники врожайності в умовах клімату України. Проаналізувавши особливості найпопулярніших із них, можна виділити 10 найкращих сортів. Їхній рейтинг полягає в порівнянні показника посухостійкості, швидкості дозрівання (не більше 80–110 днів), а також енергії початкового зростання.

ЄС Ментор – ранньостиглий сорт, що рекомендується для вирощування в зонах Полісся, Лісостепу та Степу з потенціалом урожайності 4,5 т/га. Має чудове поєднання високої та стабільної врожайності, а також високий вміст протеїну.

Галлек – скоростиглий сорт із потенціалом врожайності 4,0 т/га. Дає стабільно великий урожай у своїй групі.

ОАЦ Аватар – скоростиглий сорт, який відрізняється високою стійкістю до захворювань.

Аріса – ранньостиглий сорт, що адаптується до різних ґрунтово-кліматичних умов вирощування.

ОАЦ Брук – ще один скоростиглий сорт, що рекомендується для Полісся та Степу.

ОАЦ Страйв – сорт, який активно вирощують у Лісостепу. Висота кріплення нижнього стручка становить 10–13 см, а це означає, що збирати врожай буде зручно механічним способом.

ОАЦ Лейкв’ю – скоростиглий та середньоолійний сорт для Полісся та Степу.

Опус – сорт, який теж швидко дозріває та дає врожайність у районі 4,34 т/га.

ОАЦ Медок – добре адаптується до різних ґрунтово-кліматичних умов вирощування та дає врожай 3,0 т/га.

Сигалія – має потенціал урожайності в 2,8–3,2 т/га, відрізняється гарною стійкістю до вилягання та розтріскування стручків. А ще не піддається негативному впливу вірусних хвороб. Боби великі та з високою масою.

Щоб усі ці сорти давали добрий урожай, вирощувати їх потрібно на полі, де до цього росли зернові або кукурудза. Після цих попередників урожайність буде набагато вищою, а все тому, що на початкових етапах зростання у сої активно розвивається коренева система, і в цей час вона не може конкурувати з бур’янами. А ось сама соя відмінно показує себе як попередник практично для всіх інших культур. А ще вона збагачує ґрунт азотом, покращує структуру та родючість ґрунту. Для підвищення врожайності цієї культури необхідно уникати заглиблення передпосівних обробітків ґрунту. А ще між кожним кущем дотримуватись відстані у 12,5–15 см, щоб не допустити внутрішньовидової конкуренції рослин. Також потрібно звертати увагу на розвиток бур’янів та обробляти поле спеціальними сумішами, щоб не давати їм розвиватися та не заважати нормальному розвитку кущів сої.