Кукурудза додає в ціні

31.08.2021

Здавалося б, ураган Іда, що прокотився по Північній Америці, не викликав відчутних збитків в секторі сільського господарства, проте після того, як інвестори зважили усі наслідки, ціни на кукурудзу відразу зросли.

Багато в чому ситуація пояснюється впливом негоди на збір врожаю й експорт зерна. Обидва ці процеси зараз ускладнені – дощі та вітер, що обрушилися на ключові сільськогосподарські термінали в Луїзіані (особливо сильно постраждали Новий Орлеан і Батон-Руж. Наприклад, Cargill Inc. повідомила, що зерновий термінал в Резерві, штат Луїзіана, отримав значний збиток), підірвали експорт зерна в найзавантаженішому сільськогосподарському порту США. В міру наближення пікового сезону збору врожаю ця проблема може загостритися ще сильніше.

В будь-якому разі головна проблема полягає в затримках постачання кукурудзи на міжнародний ринок. Досить велика частина елеваторів і портових терміналів була пошкоджена негодою, і графік перезапуску потужностей, необхідних для прийому і відвантажень, поки що відсутній.

В той же час в інших регіонах США та в Канаді ф’ючерси на кукурудзу після сприятливих там дощів значно впали. Очікується, що постачання кукурудзи звідти збільшиться, і ситуація з ураганом Іда трохи згладилася.

За інформацією ряду брокерів, дощі в Айові та Міннесоті пішли тільки на користь врожаю. Посуха, що довго тримається там, нарешті змінилася невеликими дощами, і можна буде сподіватися на хороший урожай. І навіть більш того: Міністерство сільського господарства США іта приватні аналітики оцінюють 60% посівів кукурудзи як хороші та відмінні. Ще тижнем раніше оцінки були абсолютно інші.

Навіть попри те, що дощі для кукурудзи в США дещо запізнилися, велика частина фермерів Середнього Заходу отримають хороший врожай. За даними метеорологів, температура залишиться на колишньому рівні, і кукурудза продовжить розвиватися.

Поки аналітики оцінюють збої в експорті зерна через ураган Іда, і постачання на світовий ринок дещо скоротилися, попит на кукурудзу з боку Китаю продовжує рости.

Згідно зі звітом Міністерства сільського господарства США за минулий місяць, середня національна врожайність кукурудзи складає 174,6 бушелів з акра при врожаї 14,75 мільярдів бушелів. Проте суперечки про те, чи компенсують поля на схід від річки Міссісіпі втрати частини урожаю через тривалу посуху, поки тривають. Ряду аналітиків втрати кукурудзи в Міннесоті, Північній Дакоті та Південній Дакоті бачаться досить значними, адже раніше передбачалося, що врожайність кукурудзи складе ніяк не менше 180 бушелів. До речі, тут прогнози Міністерства сільського господарства США виявилися точнішими, враховуючи сьогоднішні реалії – його аналітики вказували об’єм в 175 бушелів.

Є тут і ще один чинник – додаткові посівні площі. Вірніше, їх відсутність. З ними можна було б чекати ще 200-250 мільйонів бушелів і тим самим підняти загальний об’єм до 1,5 мільярдів бушелів.

Якщо ж говорити про український ринок, то тут врожай кукурудзи в порівнянні з минулим роком (30,3 млн тонн) виросте на 9-10 млн тонн, а експорт – на 9 млн тонн. Основним імпортером української кукурудзи традиційно вважається Китай. І якщо минулого року в Піднебесну вирушало близько 5 млн тонн кукурудзи, то цього року її об’єм може вирости до 12.

Перспективи для виробників кукурудзи в США також багато в чому націлені на Китай і в короткостроковій перспективі виглядають досить добре. У зимові місяці це матиме ключове значення для підтримки цін на кукурудзу вище за рівень 5,50 доларів.