Класифікація та основні правила вирощування кукурудзи

08.06.2021

Кукурудза – одна з головних зернових культур України. Щорічно агрокомпанії висаджують близько 400 тис. га, а велика частина врожаю йде на експорт. Незважаючи на прибутковість вирощування кукурудзи вона вимагає особливого відходу і знання багатьох нюансів посіву, догляду і збору врожаю.

Сорти кукурудзи

Перед посівом і обробкою ґрунту важливо правильно обрати сорт культури. Найпопулярнішим різновидом є посівна кукурудза. Серед її підвидів виділяють ряд таких сортів:

  • цукрова – використовується в харчовій промисловості. Під час зростання накопичує в зернах велику кількість цукру й ідеально підходить для консервації;
  • воскоподібна – на зрізі таке зерно нагадує віск, має щільну структуру;
  • зубовидна – зерно схоже на зуби. Така кукурудза підходить для виготовлення кормів, перемолу на борошно або крупу, а також для виробництва спирту;
  • крем’яниста – зерно має високий відсоток крохмалю, дуже швидко росте й поспіває;
  • напівзубовидна – отримана внаслідок схрещування зубовидної та крем’янистої. Такі сорти мають усі переваги обох різновидів;
  • крохмалиста – зерна так само, як і у випадку з кремнієвою мають велику кількість крохмалю, але використовуються для виготовлення патоки, борошна та крохмалю. Велике поширення отримала в Америці;
  • що лопається – використовується для виготовлення попкорну, борошна і пластівців. Така рослина має велику кількість зелені й качани з дрібними зернами.

Вирощування кукурудзи

Кукурудза – це теплолюбна й досить вимоглива до зовнішніх умов рослина, тому важливу частину підготовчих робіт займає обробка ґрунту і підбір правильних попередників. Краще всього кукурудза росте після картоплі, баштанних і бобових, а також після інших зернових культур. Поля не повинно мати затінених ділянок, адже кукурудза потребує достатньої кількості світла.

Обробляти ґрунт треба у декілька етапів. Відразу після збору попередників проводиться дискування на глибині 6–20 см (залежно від стану і типу ґрунту). Під час дискування вирішуються такі важливі завдання, як винищування шкідників і бур’янів, зміна шару ґрунту, підняття вологи і добрив, стимуляція мікробіологічних процесів.

Окрім дискування, перед посівом кукурудзи проводять боронування, зяблеву оранку і розпушування. Усі ці процедури націлені на нормалізацію рівня вологості, формування м’якого, пишного шару ґрунту і рівномірний розподіл поживних речовин.

Після ретельної підготовки настає етап посіву. Традиційно посівна кукурудзи починається у кінці квітня й триває до першої половини травня. Точні терміни залежать від регіону й типу ґрунту, але посів завжди проводиться при температурі не менше 10–12 градусів. Дуже важливо не загущати рослини, адже в такому разі між ними підвищується конкуренція за світло, вологу і поживні речовини. Оптимальний метод висадки – пунктирний, при якому міжряддя досягають 70 см.  Оптимальна кількість посіву кукурудзи складає 10–25 кілограм на один гектар площі. В період зростання кукурудза вимагає регулярного боронування, підгодівлі і зрошування. Волога – один з головних чинників, що забезпечують хороший урожай. Норма споживання вологи одного гектара кукурудзи коливається від 3500 до 8000 кубів води. Оптимальний метод зрошування цієї культури – краплинний. 

Найчастіше цю культуру прибирають методом прямого комбайнування, коли вологість зерна досягає 32–35%. Після прибирання зерна очищають і сушать, поки вологість не знизиться до 14%.