Кабмін ліквідував зерновий Гарантійний фонд: що це означає?

17.01.2021

Кабмін затвердив проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Гарантійного фонду виконання зобов’язань за складськими документами на зерно». Засідання відбулося у середу, 13 січня.

Згідно з пояснювальною запискою до документа, законопроєкт спрямований на ліквідацію Гарантійного фонду як інституту, який не відповідає умовам функціонування ринку зерна.

«Законом України «Про зерно та ринок зерна в Україні» встановлено норм щодо створення, про порядок організації та діяльності Гарантійного фонду, його структуру, основні цілі та функції. Але, Гарантійний фонд з 2013 року не було створено і сьогодні норми закону для його функціонування не реалізовані, а також не відповідають умовам функціонування ринку зерна та принципам ринкової економіки», — говориться в документі.

Відзначається, що Гарантійний фонд дублює функції державних контролюючих органів, створює умови для зловживань, збільшує тарифи на послуги зернозберігання через обов’язковість відрахування, знижує інвестиційну привабливість країни і конкурентоспроможність зернової галузі на зовнішніх ринках.

«Прийняття зазначеного проєкту закону дозволить суб’єктам ринку зерна самостійно визначити баланс між прийнятним рівнем ризиків і витратами на їх мінімізацію. Порушення цього принципу може стати основною причиною зупинки інвестицій в розширення і модернізацію інфраструктури зернового ринку», — відзначає Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства.

Створення Гарантійного фонду було передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо Гарантійного фонду виконання зобов’язань за складськими документами на зерно» №5493-VI від 20 листопада 2012 року. Основною метою зазначеного закону було запровадження механізму гарантування власникам складських документів відшкодування вартості зерна, якщо зерновий склад не буде в змозі повернути зерно, передане на зберігання. У зв’язку з чим, складські документи на зерно повинні стати привабливим інструментом для кредиторів і, як наслідок, здешевити кредити для малих і середніх сільгоспвиробників.

Джерело