Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Гібрид соняшника дозволить підвищити якість соняшникової олії

12.10.2021

Соняшник традиційно входить в трійку найпопулярніших культур в Україні. Більш того, за важливістю він вважається четвертою олійною культурою в світі, і рослинна олія, яку з нього виготовляють, є однією з найбільш поживних і корисних.

Якщо ж говорити про склад, то близько 85-90% жирних кислот, що містяться в соняшниковій олії, є ненасиченими. Це олеїнова (від 15 до 19%) лінолева (близько 70%) пальмітинова (6%) та стеаринова (5%) жирні кислоти. Також в ній є невеликий зміст пальмітолеїнової, арахідової, міристинової та бегенової жирних кислот, чий загальний об’єм зазвичай не перевищує 10-12%.  Проте завдяки розвитку генетики — особливо завдяки роботі з індукованими мутаціями — вченим вдалося значною мірою змінити склад жирних кислот соняшникової олії, підвищивши її якість.

Так, вплив на насіння соняшника невеликими дозами гамма- та рентгенівського випромінювання дозволив отримати стійкі мутації, у складі олій яких було вже не 6%, а 25-30% альмітинової й така ж кількість пальмітолеїнової кислоти. Також експерименти над насінням з використанням мутагенного азиду натрію дали значне збільшення стеаринової кислоти — аж до 35-37%.

Досліди над соняшником продовжилися, й незабаром з’явилося ще одно відкриття: якщо насіння обробити диметилсульфатом, то можна отримати гібриди, у складі яких знаходиться порядку 90% олеїнової кислоти! А при дії етилметансульфонатом і рентгенівським випромінюванням вдалося отримати мутанти з високим вмістом (від 75 до 80% лінолевої кислоти.

Також під час досліджень були виявлені спонтанні мутації. Наприклад, соняшникова олія із з’єднань вітаміну Е містить переважно  α-токоферол, і його кількість протягом дослідів також змінилася — тут була виявлена робота рецесивних генів, в завдання яких якраз і входить контроль форм і рівнів токоферолу.

Подібні дослідження здатні значно позначитися на вирощуванні соняшника. Мутантні гени підвищують рівень ряду жирних кислот і різних форм токоферолу, що дає селекціонерам можливість створити стійкі гібриди соняшника з певною якістю олії. Причому найбільшу цінність тут складають дослідження гібридів з підвищеним вмістом олеїнової кислоти, коли у складі олії її знаходиться не менше 85-90%.

Соняшникова олія, отримана з таких культур, матиме зовсім інший рівень токоферолу, завдяки чому значно підвищиться стійкість до окислення — навіть за найстриманішими прогнозами вона зросте на 10-20 і навіть 30 разів в порівнянні із звичайною соняшниковою олією.

Селекціонери продовжують працювати над виведенням стійких гібридів соняшника зі зміненою якістю олії, й зовсім скоро її зможуть отримати і українські фермери. Втім, комерційне використання вимагає виділення відповідних інбредних ліній і розвитку гібридів, відповідних для певного регіону з властивими йому показниками тепла і вологи, і тут роботи тільки починаються.

Для вирішення цього завдання селекціонерам доводиться працювати з сотнями різних батьків для гібридизації, внаслідок чого з’являються різні результати, що демонструють як різну врожайність насіння, так і якість олії. Наприклад, дуотипічні гібриди, що характеризуються підвищеним врожаєм насіння і якіснішим складом олії, можна отримати, задіявши інбредні лінії. В цілому ж робота над отриманням гібридів соняшника триває, і зовсім скоро ми дізнаємося про нові відкриття селекціонерів!