Гірший рік для аграріїв?

24.08.2021

2021 рік виявився зовсім не таким, як від нього чекали аграрії – причому не лише в Україні, але і в інших країнах. Можна сказати, що ситуація, що склалася, унікальна своєю масовістю: по всьому світу фіксуються вогнища посухи, де якість врожаю падає чи не на 80%. В інших же випадках аномальна спека, навпаки, призводить до підвищення врожайності – тут йдеться, звичайно ж, про теплолюбні рослини на зразок кукурудзи.

В будь-якому разі й що б не трапилося – посуха, надлишок дощів або ранній снігопад, — фермери завжди знаходяться на передньому краю змін клімату, адже подібні ситуації – це вже не випадковість, а закономірна зміна клімату внаслідок людської діяльності. Невпевненість в тому, який вплив зміна клімату матиме на сільське господарство, призводить до падіння врожаю та збитків.

Причому змінюється все – починаючи з врожайності й закінчуючи часом збирання. Наприклад, через рекордні температури та відсутності дощу збір врожаю в Північній Америці, зокрема в Піренеях, почався на два тижні раніше запланованого терміну, що відразу вплинуло на ціни на біржах. Тобто зміну клімату опосередковано впливають і на міжнародну економіку, ламаючи традиційний порядок.

Це буде цікавий сезон, відмічають багато аналітиків. Ми спостерігаємо зниження виробництва в основних експортерів, і як результат – підвищення закупівельних цін.  Найяскравіше ситуація простежується з яровою пшеницею, як найбільш популярною сільськогосподарською культурою в світі. Через посуху та безпрецедентні температури в Західній Канаді оголошено надзвичайний стан. Врожайність впала в декілька разів: з 65 до 12 бушелів з акра. Не краще ситуація навіть у випадку з посухостійкими сортами пшениці та ячменю: їх врожай прогнозується на рівні 15–20 бушелів проти торішніх 100.

Навіть попри те, що вегетаційний період минулого року був досить великим і дозволив створити деякий буфер, а багато аграріїв застрахували майбутній врожай, проте посуха створила безліч наслідків. В міру загибелі пшениці почала зростати кількість коників, що стало позначатися на врожаї, що вже має труднощі.

Окрім самої посухи та аномальної спеки, територія багатьох фермерських господарств США знаходиться під загрозою пожеж. Території ж, до яких не примикають палаючі ліси, страждають від іншої негоди – нестачі сонячного світла, викликаного утворенням диму внаслідок пожеж. Це впливає на рослини, які ще не до кінця дозріли.

За оцінками Міністерства сільського господарства США, виробництво канадської пшениці в 2021 році впаде на 32% в порівнянні з минулим роком і складе не більше 24 мільйонів тонн. Але оскільки споживання на внутрішньому ринку традиційно не перевищує 8 мільйонів тонн, то цього об’єму буде цілком досить, і дефіциту пшениці не буде.

Та все ж при скороченні пропозицій з боку виробників (наприклад, тих, які вирішать продавати врожай за кордон по більших, ніж в самій країні цінам) вартість продуктів харчування може зрости. Якщо це станеться, це буде близько 6–7%.

Прибирання на полях ще йде, і фактичний вплив посухи на кількість і якість зерна аграріям різних країн ще належить з’ясувати. Українські ж фермери в більшості областей і зовсім не постраждали, а тому ми можемо розраховувати на хороші показники та позиції нашої країни на міжнародному ринку. Швидше за все, погіршення врожаю пшениці буде незначним і не вплине на внутрішні ціни. Щоб з’ясувати це, почекати залишилося зовсім недовго.