Думка експертів: як поліпшити врожай соняшнику

18.02.2021

Якщо ви маєте намір посіяти соняшник цього року, ця інформація – саме для вас. Для вирощування великих площ соняшнику варто розуміти особливості оптимального живлення, а не лише дотримуватись стандартів NPK. Правильна підготовка до посіву дозволить отримати хороший врожай!

Співробітники Інституту здоров’я рослин розповідають, що для цієї культури важливо одержувати достатню кількість магнію та калію. Однак варто контролювати співвідношення цих хімічних елементів, щоб вони не перешкоджали засвоєнню одне одного. В порівнянні з іншими зерновими культурами, соняшник потребує в три рази більше сірки. Нестача цього елементу негативно впливає на ріст та розвиток рослини. Соняшник повинен отримувати достатню кількість кальцію для нормального розвитку надземної частини та кореневої системи. Якщо кальцій відсутній, ріст листя затримується, вони можуть відмирати.

Сергій Сальніков, науковець і співробітник Інституту, стверджує, що мікроелементи теж у значній мірі впливають на розвиток соняшника. Ця рослина потребує бору, марганцю, міді, цинку, молібдену та заліза. Дефіцит бору сповільнює розвиток соняшнику, кошики деформуються, а сім’янки не виповнюються, що призводить до зменшення обсягів врожаю. Нестача марганцю і молібдену спричиняє появу хлорози на листках, стебло стає тонким і слабким. 

Залізо стимулює фотосинтез, тому його нестача стане причиною пожовтіння листків та порушення процесу фотосинтезу загалом. Мідь відповідає за стресостійкість, можливість рослини насичуватись білками, зберігати азот та інші важливі компоненти розвитку. Дефіцит цинку негативно впливає на азотний обмін і синтез білків, знижує стресостійкість соняшника.

Згідно нормативів, що відповідають за нормальний ріст та розвиток рослин, для 1 т продукції соняшника необхідно: Са – 60 кг, N – 55 кг, МgО – 20 кг, Р – 24 кг, Zn – 50 г, К2О – 110 кг, S – 30 кг, Fe – 88 г, Mn – 60 г, Сu – 12 г, В – 65 г, Мо – 0,5 г.

Окрім цього, важливим є доступність компонентів живлення. На це впливають різні фактори, наприклад вологість та рівень рН ґрунту, наявність потрібної кількості органічної речовини та інше. Отже, для отримання щедрого врожаю соняшника варто провести комплексне дослідження ґрунту та забезпечити рослину необхідними мікроелементами. 

Джерело