Для чого потрібна сівозміна для соняшнику

03.08.2021

Сівозміна потрібна для будь-якої сільськогосподарської культури, в тому числі й для соняшника – незалежно від того, кондитерська вона чи масляна. Відсутність чергування посівів значно підвищує ризик неврожайності й вимагає більш якісного удобрення ґрунту. Усього цього можна уникнути, просто практикуючи сівозміну!

Сівозміна – це особливий підхід до землеробства, коли культури вирощуються в певній послідовності. Не лише через певний проміжок часу, але й після певних культур-попередників. Це дозволяє зберегти родючість ґрунту, а в деяких випадках і підвищити її, не застосовуючи добрив і хімікатів для боротьби зі шкідниками і хворобами, що з’являються у разі постійного вирощування соняшника на одному й тому ж полі.

Отже, у сівозміни соняшника є декілька головних причин.

Підвищення врожайності

Чим більше різних культур буде задіяно в сівозміні, тим довше буде проміжок між ними, тим більше користі для землі і більший врожай. Найпомітніше використання сівозміни простежується на наявності в ґрунті поживних речовин і вологи.

До речі, різні культури по-різному використовують поживні речовини та воду в ґрунті: деякі витягають їх дуже сильно, тоді як інші, навпаки, повертають поживні речовини назад в землю. Це можна використовувати для удобрення та відновлення ґрунту. Задіюючи в сівозміні соняшника інші культури, можна створити зручніші умови для нього, оптимізувати запас поживних речовин, наситивши землю необхідними речовинами для підвищення врожайності.

У соняшника дуже глибокий стрижневий корінь, при цьому розвивається він досить швидко й проникає вниз на глибину до 1,7 метра, що дозволяє рослині отримувати вологу та поживні речовини з глибших пластів, недоступних для інших рослин. Проте соняшнику все одно потрібне додаткове підживлення. Наприклад, часто в сівозміні соняшника задіюються бобові – вони вбирають атмосферний азот і передають його в ґрунт.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Практика вирощування на одному полі однієї й тієї ж рослини призводить до того, що там з’являється стабільне джерело їжі для комах й інших шкідників, а також сприятлива ситуація для розвитку хвороб. З кожним роком ситуація лише погіршується: шкідників стає все більше, а хвороби з невеликого числа ділянок поширюються по всьому полі. В результаті врожайність соняшника падає.

Проте при чергуванні посівів соняшнику з іншими сімействами рослин можна не допустити розвитку сприятливих умов для шкідників і хвороб, перервати їх життєвий цикл або як мінімум обмежити зростання популяції. Саме таким чином борються з фомопсисом, іржею та склеротинією.

Боротьба з бур’янами

Багаторічний посів соняшника на одному й тому ж полі призводить до розвитку бур’янів, що відповідають життєвому циклу цієї сільськогосподарської культури. При зборі врожаю їх насіння повертається в ґрунт і в наступному сезоні вони ростуть ще щільніше.

Застосування ретельно спланованої сівозміни допомагає боротися з бур’янами, зупиняючи їх розвиток, життєвий цикл, а згодом і зростання.

По-друге, сівозміна позитивно позначається на стійкості бур’янів до гербіцидів. Систематичне використання хімікатів однієї групи гербіцидів зрештою призводить до селекції бур’янів, здатних пережити обробку гербіцидами, а застосування сівозміни має на меті застосування різних речовин або ж відмову від їх застосування в певні сезони й виключає це.

Чим довше буде ланцюжок сівозміни соняшника, тим збалансованішим буде ґрунт й тим краще він підходитиме для його вирощування!