Чи треба використовувати біостимулятори росту

27.04.2021

З кожним роком питання застосування біостимуляторів для рослин хвилює все більшу кількість аграріїв. Приватні фермери та великі компанії, що займаються сільським господарством, з’ясувавши їх властивості й механізм дії, стали використовувати їх практично для усіх культур.

Який же вплив на зростання рослин мають такі стимулятори, коли їх можна використовувати, а коли ні? Чи виправдано взагалі їх застосування? Спробуємо розібратися.

Як діють стимулятори росту рослин

Ефект біостимуляторів зовсім інший, ніж у добрив і засобів захисту рослин. Так, вони впливають виключно на рослини, не зачіпаючи ні їх хвороби, ні бур’яни, ні комах-шкідників. Це не підгодівля, і в їх складі немає жодних поживних елементів – вони просто стимулюють зростання рослини й їх можливість вбирати і засвоювати поживні речовини.

Сьогодні в Україні можна знайти не більше десятка типів подібних біостимуляторів – вони дозволені до застосування в сільському господарстві. Відмінності між ними полягають у складі та сировині, з якої їх виготовляють. На найбільшу увагу з усієї цієї групи заслуговує білковий гідролізат – це елемент білку, що отримується при його розпаді на окремі складові частини – амінокислоти та пептиди. Подібний процес також іменують гідролізом: він досить простий, а тому застосування цих біостимуляторів росту для рослин вигідне те ефективне.

Білковий гідролізат вже самі по собі є у будь-якій рослині, причому у величезній різноманітності, але іноді їх може бути недостатньо для зростання – тут і застосовуються штучні біостимулятори. Вони починають стимулювати обмін речовин в кореневій системі, вона розростається, в результаті надземна частина починає отримувати більше корисних речовин. Швидше формуються стебла та листя, починають зав’язуватися плоди. Тобто біостимулятори росту мають позитивний вплив на усіх фазах росту рослини.

Багато в чому застосування подібних речовин спрямоване і на стимулювання реакції рослин на механічні ушкодження – вони швидше відновлюються після граду, витоптування, дії негоди й інших фізичних чинників. Існує і ряд інших біостимуляторів, націлених на боротьбу з патогенами. При попаданні на рослину стимулятори викликають необхідну реакцію, спонукають до дій в певному напрямі.

Хто виготовляє біостимулятори росту

Серед найбільш відомих в Україні виробників подібних речовин можна виділити компанію «Агротека». Окрім виробництва власної продукції, вона є ліцензованим представником не менш відомого європейського бренду «Італполліна».

Завдяки тісній співпраці з аграріями й обміну даними з партнерами, в тому числі результатами численних тестів на овочевих і зернових культурах, співробітники «Агротека» змогли розробити безліч серій ефективних стимуляторів для рослин, здатних у результаті значно підвищити врожайність і його якість.

Біостимулятори рослинного походження безпечні й відповідають найстрогішим стандартам ISO 9001 і ISO 14001, а тому їх можна без побоювання застосовувати в органічному землеробстві. Вони дійсно ефективні й здатні вивести рослину зі стану стресу, підвищити її стійкість до хвороб і кліматичних стресів (наприклад, різка зміна температури, вранішні заморозки, іній) і прискорити формування кореневої системи. У них міститься велика різноманітність з’єднань, що забезпечують яскраву стимулюючу дію, яка дозволяє в результаті отримати висококласний, екологічно чистий і щедрий урожай.