Ми працюємо! Актуально на 28 Березня

Боротьба з хворобами зернових

15.02.2022

Захист зернових від хвороб – один з головних етапів догляду за рослинами. Від цього залежить врожайність і якість зерна.

Вирощуючи зернові на великих територіях, варто чекати на розвиток захворювань колосових злаків, внаслідок чого врожайність може знизитися до 30%. Агрономи розробили ефективні засоби для різних хвороб. Головне – знати, коли та в якій кількості їх треба вносити. Про це й поговоримо.

Основні хвороби зернових

Збудниками хвороб зернових стають різноманітні грибки, бактерії та віруси. Захворювання можуть розвиватися через нестачу поживних речовин в ґрунті.

В Україні поширені декілька видів хвороб, які вражають різні органи рослин:

Сажкові – замість зерна на рослині утворюються мішечки з теліоспорами. Колос чорніє й видає неприємний гнилісний запах.

Коренева гнилизна – вражає кореневу систему зернових. Рослини вражаються грибками через ґрунт. Продуктивні стебла відмирають, вражаються зерна, а паростки деформуються та гинуть. Щоб запобігти розвитку цієї хвороби, проводять протравлення насіння.

Борошниста роса – вражає стебла та колос зернових. Викликає затримку стадії колосіння, зменшує кількість корисних речовин в зернах. Знижує врожайність до 30%.

Випрівання озимини зернових – вражає усі органи рослини. Зернові інфікуються грибком через ґрунт. Листя буріє, вузли кущіння відмирають, а на рослині з’являється світлий наліт. В результаті посіви можуть загинути.

Плями – вражають практично усі види злакових. На листі з’являються невеликі темні плями сірого відтінку. Поверхня листя розтріскується, й вони перетворюються на окремі смуги й поступово всихають. Хвороба розвивається від появи сходів до повного дозрівання зерна.

«Чорний зародок» – вражає зерна пшениці та ячменю. Зерно стає чорним і недорозвиненим. Причина розвитку хвороби – зберігання здорового та ураженого зерна разом. Такі посіви сходять дуже погано, а врожайність низька.

Септоріаз – викликає безпліддя колосу. На рослині утворюються бурі плями й чорні точки, зменшується кількість хлорофілу. Хвороба особливо небезпечна для пшениці, яка росте в регіонах в підвищеною вологістю. В результаті втрачається до 30% врожаю.

Як захистити зернові

Для захисту зернових від різних захворювань застосовують фунгіциди. Вони підвищують стійкість рослин до хвороб і запобігають розвитку грибків і бактерій. Ці засоби порушують процес ділення клітин грибків, блокують синтез нуклеїнових кислот й запобігають створенню грибами хітину.

Захист від грибкових й інших захворювань проводять на різних фазах розвитку:

  • На стадії зростання листя рослина накопичує поживні речовини в стеблі, а його обробка прискорює фотосинтез й запобігає розвитку патогену.
  • На стадії продуктивності, коли формується основна частина врожаю, фунгіциди зупиняють втрату листової маси.
  • Перші стадії поразки грибками – спеціальні засоби контролюють процес інфікування й зупиняють розмноження бактерій.

Щоб захист зернових був ефективним, його треба проводити своєчасно. Якщо обприскувати рослини до формування листя, вони не засвоять препарат. Пізня обробка не зможе контролювати патоген. У країнах Західної Європи проводять 2–3 обробки фунгіцидами. Це дозволяє отримати 100 ц зерна з одного гектара. У деяких регіонах України ці показники перевищують європейські. Проте, щоб добитися такого результату, треба ретельно стежити за станом рослин, своєчасно вносити підгодівлю й обробляти зернові спеціальними засобами від хвороб і шкідників.