Аграріям загрожують серйозні проблеми з урожаєм: метеорологи назвали ризики снігового апокаліпсису

19.02.2021

Цього року українські аграрії мають намір отримати високий врожай озимих, однак синоптики стверджують, що в південних та східних областях з врожаєм можуть виникнути певні труднощі – відсутність снігу та сильні морози. За міжнародними прогнозами, наступний сезон буде теплий і з невеликою кількістю опадів.  

Про складне становище в певних областях України говорить Тетяна Адаменко. Начальниця відділу агрометеорології Українського Гідрометцентру вважає, що в одних областях урожай буде щедрий, а в інших озимі можуть промерзнути. В деяких регіонах снігу випало достатньо для збереження рослин, а східні та південні області, наприклад Одещина, Запоріжжя, Луганщина та Харківська область, залишились майже без снігового покриву. Будемо сподіватись, що сьогоднішній циклон принесе сніг в ці регіони.

Тетяна Адаменко стверджує, що для збереження озимих необхідне покриття снігом більше 5 см за температури повітря до –15 градусів. У тих областях, де випало понад 30 см снігу, в морози сягали –23 градусів урожаю нічого не загрожує. Однак в лютому очікується різке похолодання, низькі температури збережуться до 19 лютого та можуть спричинити проблеми на півдні та сході, де снігу немає. 

Після останніх посушливих сезонів аграрії сподіваються, що цього року ґрунт вдосталь наповниться вологою, однак передбачити весняні опади дуже важко. Зараз промерзання ґрунту сягає не більше 20 см, отже сніг покрив не дуже промерзлу землю. Ймовірно волога залишиться в ґрунті, а не потрапить у водойми.

В тих регіонах, де сніговий покрив занадто тонкий або й зовсім відсутній, озимі можуть не перенести сильних морозів, розповідає начальниця відділу агрометеорології. Тетяна Адаменко виділила декілька проблемних регіонів, в яких в кінці минулого року понад два місяці не було опадів: Одеська та Луганська області. Від фермерів Луганщини стало відомо, що через посушливий сезон пропала третина озимих: рослини не змогли зійти чи розпуститися.

Аграрії Черкащини радіють погоді. Зокрема фермер Василь Драч розповідає, що снігу випало достатньо, тому варто очікувати високий врожай. До того було три сезони посухи: верхній шар ґрунту був зволожений на декілька сантиметрів, хоча оптимальний рівень – 1 метр. «Ми дуже сподіваємося на цей рік. Головне, щоб не формувалася крижана скоринка, під якою рослини можуть задихнутися», – каже Драч.

Експерти ще не намагаються прогнозувати, яким буде наступний сезон в Україні. Якщо вірити погодним тенденціям від закордонних науковців, то можна сподіватись на відносно теплу весну з помірними опадами. 

В порівнянні зі Східною Європою, Західній варто готуватися до більш прохолодної погоди, холодне повітря сягне й центру Європи. На сході теж можливі періодичні похолодання, однак температура повітря може бути вище очікуваної. Опади в Східній Європі будуть помірними, що не можна сказати про регіони Великої Британії та Скандинавії. Радує те, що посухи найближчим часом не буде.

Джерело